Menopauza je vedecký názov poslednej menštruácie v živote ženy. Menopauze predchádza perimenopauza. Je to čas, keď sa produkcia estrogénu začína meniť, hypofýza sa spomaľuje a vaječníky prestávajú uvoľňovať vajíčko." bunky v priebehu času, čo znemožňuje žene otehotnieť. Ženy vstupujú do menopauzy medzi 45. a 55. rokom života. Obdobie perimenopauzy zvyčajne začína približne 5-10 rokov pred menopauzou a znamená začiatok poklesu plodnosti.
Hlavné príznaky perimenopauzy obdobia zahŕňajú nepravidelnú menštruáciu. Menštruačné krvácanie môže byť silnejšie, pretože – v dôsledku hormonálnych nedostatkov a anovulačných cyklov – endometrium sa stáva hrubším. Nízka hladina estrogénu je zodpovedná aj za návaly tepla a studené potenie, pretože narúša termoregulačné centrum. Nízka hladina tohto hormónu môže tiež spôsobiť poruchy spánku a podráždenie, ako aj zníženú koncentráciu a poruchy pamäti. Perimenopauza je tiež spojená so zníženým testosterónom zodpovedným za libido, čo vedie k absencii nálady na sex, čo môže byť pre partnera obzvlášť ťažké. Záchranou môže byť hormonálna terapia. V závislosti od závažnosti menopauzy a odporúčaní lekára možno použiť hormóny, teda estrogén a progesterón v rôznych konfiguráciách.
Na obaloch výrobkov, ako sú hygienické vložky, dámske vložky a tampóny, môžete vidieť označenie:
Má jasne naznačiť, kam by sa mali použité hygienické výrobky vyhodiť, a znázorniť dôsledky ich nesprávnej likvidácie.
Vďaka správnemu triedeniu prispievame k zníženiu množstva odpadu z hygienických výrobkov vyhadzovaného do toaliet a následne končiaceho v moriach a oceánoch.
Zistite viac